Endodontija ir smalki veicama zobārstniecības procedūra, kuras laikā tiek ārstēti zobu sakņu kanāli. Zoba iekšpusē atrodas mīkstie audi jeb pulpa (ietver zoba nervus un asinsvadus), kas dažādu iemeslu dēļ var iekaist.

Endodontijas procedūras laikā zoba kanāls tiek attīrīts no iekaisīgajiem audiem un baktērijām. Kanāli tiek ķīmiski un mehāniski apstrādāti, tādejādi atbrīvojot tos no infekcijas. Vēlāk tiek veikta šo kanālu plombēšana jeb pildīšana ar augstas kavlitātes speciāliem materiāliem.

Galvenais pulpas iekaisuma iemesls ir zobu kariess, kuru izraisa baktērijas. Ja kariess laicīgi netiek ārstēts, mikroorganismi nonāk līdz zoba mīkstajiem audiem, izraisot tajos iekaisumu. Arī pēc zobu traumām vai citu defektu dēļ, kuru rezultātā ir skarta pulpa, var būt nepieciešama zobu endodontiska ārstēšana.

Kādas ir pacienta sūdzības?

Zoba nerva iekaisuma stadijā pacients var sūdzēties par paaugstinātu jūtību uz aukstu vai karstu kairinātāju. Zoba rajonā var novērot spontānas sāpes, kas var būt asas vai trulas. Bieži sāpes parādās vai kļūst spēcīgas, iestājoties vakaram vai nakts laikā.

Kad nerva iekaisums ir pārgājis hroniskā stāvoklī, sāpes var arī nebūt, taču iekaisuma process trupinās, bieži radot bojājumu arī žokļa kaulā.

Ja ievērojat sāpes uzkožot uz zoba, visticamāk endodontiska ārstēšana būs nepieciešama.

Pamatojoties uz pacienta sūdzībām, rentgenoloģiskiem izmeklējumiem un dažādiem zobu jūtības noteikšanas testiem, tiek apstiprināta zoba diagnoze, kas ir pamats efektīvai ārstēšanai.